כתבות

הליכה ונעליים

כניסות: 1976

הליכה ונעליים
מתי מתחילים ללכת
שלב ההליכה בהתפתחות התינוק מתחיל בדרך כלל בסביבות גיל שנה. המקדימים מבין התינוקות מתחילים ללכת כבר בגיל 11 חודשים (לפני כן זו התפתחות מהירה מדי) ואילו המאחרים מתחילים בגיל שנה וחצי – זהו טווח הנורמה. לתינוקות שאינם הולכים מגיל שנה וחצי ומעלה קיים עיכוב בהתפתחות כשבדרך כלל יש סיבה לעיכוב הזה.
כיצד זה קורה
שלב ההליכה הוא שלב מורכב ביותר.
המעבר מעמידה להליכה נעוץ בצעד הראשון של התינוק והעברת משקל הגוף הראשונה קדימה.
כאשר התינוק מסוגל להעברת משקל לכל הכיוונים בעודו עומד, מתבססת היכולת לבצע את הצעד הראשון, בדיוק כפי שהעברת משקל על הבטן מצד לצד מהווה בסיס לזחילת גחון או למעבר מישיבה לזחילה. העברת משקל הגוף לצד אחד מאפשרת לתינוק להרים את הרגל בצד הנגדי ולבצע את הצעד הראשון. מעבר לכך דרושים מספר מרכיבים נוספים על מנת שהתינוק יתחיל את שלב ההליכה:
ביטחון עצמי והחשש שלא ליפול - תינוקות רבים חוששים מאד מהנפילה ולא מאפשרים לעצמם לקחת סיכון בנפילה. התגברות על החשש הזה מתרחשת כאשר התינוק תנועתי, מתנסה במעברים ,מעמידה לישיבה וההפך, מהישענות על שולחן ומעבר לכיסא לעמידה וכיו"ב,אנחנו כהורים צריכים לאפשר את ההתנסויות הללו .
מערכת שיווי משקל מפותחת - מקנה לתינוק את הביטחון העצמי שהוא זקוק לו לכך שהוא לא ימעד כל הזמן. מערכת זו נסמכת על שלבי התפתחות קודמים כגון: התהפכות, זחילה, מעבר לישיבה, ועמידה. ככל שרפלקס שיווי המשקל גורה בשלבים מוקדמים יותר ע"י העברות משקל והתמודדות עם יציאה מאיזון,כך התינוק יפתח הליכה יציבה ומאורגנת יותר.
טונוס שרירים מאוזן – כאשר תינוק חלש מהנורמה, הוא יתקשה לשאת את משקל גופו על שתי רגליו היות ששריריו אינם חזקים דיים בכדי לתמוך בו. תינוקות חלשים מדי בד"כ יאחרו ללכת או לאחר שיתחילו ללכת יסבלו מנפילות רבות. מאידך גם לטונוס שרירים מוגבר יש השלכות דומות שכן כאשר תינוק פועל מתוך כוח ולא מתוך תנועה מאורגנת, רוב הסיכויים שיתחיל ללכת מהר (ייתכן ומהר מידי), אך גם הוא תוך נטייה לנפילות רבות.
יציבה - ארגון נכון של הגוף, רוטציה בבית החזה, רוטציה באגן, כפיפה וזקיפה של בית החזה, יכולת סימטרית של צידי הגוף להתארך ולהתכופף, תיאום בין הידיים והרגליים, מנח נכון של כפות הרגליים על הרצפה, כל אלה יאפשרו הליכה תקינה ומאורגנת. כל אלה חשוב להדגיש הינם ביטוי של כל שלבי ההתפתחות הקודמים לשלב ההליכה.
כולם בסוף הולכים
שלב ההליכה נשען על יישום שלבי התפתחות קודמים, ההכרחיים להתפתחות תקינה ומאורגנת של ההליכה – התהפכות מצד לצד יוצרת את האפשרות הראשונה להעברת משקל, כאשר התינוק לומד כיצד לא ליפול תוך כדי שינוי תנוחת הגוף(בטן,גב) זחילת גחון מאפשרת העברת משקל תוך כדי התקדמות במרחב ושמירת הראש בקו האמצע בדומה להליכה. אומנם יש תינוקות שמגיעים לשלב ההליכה תוך דילוג על שלבי התפתחות קודמים, אך בד"כ דילוג כזה ישפיע או על אופן ההליכה, או יבוא לידי ביטוי ביציבה משובשת או יציאה מטווח הנורמה בזמני הליכה.
גורמים המעכבים הליכה:
מעבר ממצב עמידה להליכה דורש לא רק ארגון פיזי, אלא גם וחשוב לא פחות מוטיבציה וסקרנות. כהורים עלינו לאתגר את התינוק ,להרחיק צעצועים מעניינים ולא לקרב אל התינוק ,רצוי חפץ אחד מעניין ולא הצפה של צעצועים.
כפי שתינוק מתחיל לזחול לכיוון חפץ מעניין שנמצא במרחק ממנו, כך התינוק מנסה בתחילת שלב ההליכה לעשות מעברים קצרים בין חפצים סמוכים (מהספה לשולחן לכיסא וכיו"ב).
תינוק אשר רגיל להימצא בסביבת צעצועים רבים, אינו יגלה סקרנות ומוטיבציה להתקדם במרחב לצעצוע מסוים.
תנאים סביבתיים לעיכוב הליכה
הולכת הילד - בעזרת ידי ההורים או בעזרת בימבה מובילה ,עושה פעולה הפוכה שכן התינוק מתרגל להיתמך ולהישען על הוריו או על חפץ אחר במקום לפתח בעצמו את הביטחון העצמי .
גוננות יתר - הורים שחוששים מנפילות של הילד ומזהירים את ילדם באופן תדיר ומוגזם ואף מגיבים תגובה מוגזמת בעת נפילה יוצרים סוג של טראומה בלתי מודעת ומונעים מהילד לקיחת סיכונים צבירת ביטחון וחופשיות בתנועה.
לא הולכים ולא נעליים! כאשר התינוק מתחיל ללכת הוא נשען על כפות רגליו אשר מקבלות מידע מהקרקע ומאזנות את הגוף ביחס למידע. לדוגמא: אם כפות הרגליים חשות (בכף הרגל ישנם חיישנים תחושתיים) שינוי בגובה הקרקע, הן ישנו את מנח הרגל וכל הגוף יתארגן בהתאם. תינוק שנועל נעליים מוקדם מדי (עם תחילת ההליכה) ,יכול למעוד רק משום שאינו מקבל את המידע הדרוש מהקרקע.
כף רגלו של תינוק עדיין רכה מאוד ומתעצבת בהתאם לקרקע, ברגע שנועלים לו נעליים אנו מונעים מהצורה האנטומית של כף הרגל לבוא לידי מיצוי והופכים אותה לקשיחה מאד. חשוב מאוד שהרגל תחוש במרקמים שונים כגון: חול, דשא, מזרן, שטיח וכו'.
נעליים מומלצות רק לאחר שההליכה יציבה ומאורגנת, בערך חודשיים לאחר תחילת ההליכה, או כשאין ברירה (ואז רצוי שהנעל תהיה כמה שיותר גמישה ורכה).
image002


מתי מתחילים ללכת
שלב ההליכה בהתפתחות התינוק מתחיל בדרך כלל בסביבות גיל שנה. המקדימים מבין התינוקות מתחילים ללכת כבר בגיל 11 חודשים (לפני כן זו התפתחות מהירה מדי) ואילו המאחרים מתחילים בגיל שנה וחצי – זהו טווח הנורמה. לתינוקות שאינם הולכים מגיל שנה וחצי ומעלה קיים עיכוב בהתפתחות כשבדרך כלל יש סיבה לעיכוב הזה.

Copyright © 2015 ihud.org  Designed by Anova Web Design.

פרטי קשר של איחוד גני הילדים

 כתובת: ת.ד. 124 חדרה

טלפון: 04-6222829

פקס: 077-7002617

דוא"ל: hanan8899@gmail.com